Projekt građanin u Srednjoj školi Prelog

Autor: Tanja Radiković, 3. 3. 2020.

Kuhanje je in – naziv je ovogodišnje teme Projekta građanin u kojem želimo potaknuti učenike, naravno na njihov prijedlog, u aktivnom pripremanju zdrave i ukusne hrane. U srijedu, 26. veljače 2020. godine posjetila nas je nutricionistica Marijana Krajačić iz ZZJZ i pričala sva pravila zdrave, ukusne i tradicionalno pripremljene hrane, a 28. veljače 2020. godine posjetili smo Srednju školu Prelog, smjer kuhara, koji su nam prezentirali svoje vještine u njihovoj školskoj kuhinji.

U zajedničkoj radionici pekle su se palačinke, krafne, pletenice, pogačice s čvarcima, a nakon toga slijedila je prezentacija i degustacija pripremljenih jela. Učenici petog razreda Mura Blažević, David Toplek, Tara Puhalović, Marta Murk, Ivona Talan, Laura Kocijan, Martin Petek,  Leonardo Habuš i Ella Pejić napravili su svoj prvi frape od banane i maline, a sve to zasladili su ukusnim sladoledom.

Zahvaljujemo učenicima i djelatnicima Srednje škole Prelog na izuzetnoj gostoljubivosti i uloženom trudu prilikom našeg prvog posjeta. Budući da smo već kupili kuhala i spremili važne recepte, sutra započinjemo i mi jer – kuhanje je in u našoj školi. Zato spremamo hranu koja je toliko ukusna i zdrava da bismo je poželjeli skuhati i sami. U provođenju projekta uključena je Palmina Novak, ravnateljica škole, učiteljice Nataša Kralj, Irena Levačić, Ivana Gradečak i  knjižničarka Tanja Radiković.

Isto tako uključeni smo u Erasmus + projekt u kojem sudjeluju učenici i učitelji iz Greenlanda, Portugala, Turske i Velike Britanije i upravo ćemo njima, dok nam dođu u goste, prezentirati tradicionalnu međimursku kuhinju budući da je tema projekta „Mentalno zdravlje“.

Nataša Kralj