Hodnja uz Muru

Autor: Tanja Radiković, 4. 2. 2020.

Svjetski dan močvarnih staništa obilježava se svake godine 2. veljače, jer je na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o močvarama od međunarodne važnosti, naročito kao staništa ptica močvarica, koja obvezuje zemlje potpisnice, među kojima je i Hrvatska, na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju, te predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju močvarnih staništa.

Povodom toga dana održava se već tradicionalna Hodnja uz Muru, koju organiziraju zaštitari prirode iz Austrije, Slovenije i Hrvatske.

Ove godine cjelokupnu organizaciju i pripremu hodnje preuzela je Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode u suradnji s Općinom Podturen, a jedan od prvih koraka bio je obilazak terena već mjesecima ranije i planiranje najreprezentativnije rute za hodnju.

Učenici i učitelji naše škole i ove su se godine pridružili tradicionalnoj i rekordnoj hodnji  (čak 700 sudionika) uz Muru. Okupljanje je započelo u nedjelju 2. veljače 2020. u 9:30 kod Društvenog doma u Podturnu, dok je početak bio u 10,30 sati. Dio puta pješačilo se kroz vrijedna prirodna i kultivirana staništa nadomak rijeke Mure, dok je dio puta bio uz sami tok Mure u okolici Podturna, u ukupnoj duljini od 10 km. Tijekom ovogodišnje hodnje koja ima moto „Vlažna staništa i bioraznolikost“, sudionici su saznali i brojne zanimljivosti o vlažnim staništima putem mobilnih poučnih tabli postavljenih ciljano za potrebe hodnje. Time se želi skrenuti pažnja hodača na aktualne prizore u prirodi, primjerice raznolike reljefne oblike, aktivnost dabra i sl.