Tjedan mentalnog zdravlja djece

Autor: Tanja Radiković, 4. 2. 2020.

Ove kao i svake godine u našoj školi obilježavamo Tjedan mentalnog zdravlja djece. Stoga je prvi tjedan veljače 2020. rezerviran za aktivnosti koje naglašavaju i osvješćuju naše učenike o važnosti njihovog mentalnog zdravlja. Smatrajući mentalno zdravlje veoma širokim pojmom koje podrazumijeva mnogo sitnih ali bitnih sastavnica počevši od onih koje se tiču fizičkog zdravlja - prihvaćanja zdravog načina života, zdravih prehrambenih navika, važnosti redovite tjelovježbe i sl., naglasak je naravno i na neizostavnom psihičkom, kao i emocionalnom zdravlju. Uzimajući to u obzir, ove smo godine u sklopu tjedna mentalnog zdravlja djece i Erasmus+ projekta Ready, steady, change!, čija je tema upravo mentalno zdravlje, učenicima 5.a i 5.b razreda organizirali predavanje na temu puberteta sa ciljem da spremni dočekaju i lakše prihvate sve nadolazeće promjene koje ih očekuju.

Predavanje je održano u petak, 31. siječnja 2020., a organizirano je u suradnji s dr. med. Marijom Ivanović, specijalisticom školske medicine. Na predavanju su učenici bili upoznati s fizičkim promjenama i hormonalnim procesima koje se događaju tijekom puberteta u organizmu. Dodatno, dr. Ivanović je također posebnu pažnju pridala i promjenama u psihičkom stanju poput naglijih reakcija, češćih sukoba s vršnjacima i roditeljima, većoj podložnosti utjecaju idola i vršnjaka, većoj zabrinutosti oko vlastitog izgleda i sl. S obzirom da su učenici dobili odgovore na mnoga svoja pitanja, uopće ne sumnjamo da će razdoblje puberteta dočekati informirani te mnogo spremniji, pozitivniji i puni samopouzdanja, što će svakako doprinijeti njihovom mentalnom zdravlju!

Učenici su predavanje slušali sa zanimanjem te interaktivno sudjelovali, a nadamo se i da su zapamtili nekoliko osnovnih stvari:

• Ostati mentalno zdrav znači pozitivno prihvaćati sve fizičke promjene koje se događaju u pubertetu, ali i nositi se sa svakodnevnim mislima i osjećajima! To uključuje rad sa svojim mislima i osjećajima (razumjeti što su, zašto ih imamo i kako najbolje na njih reagirati). Bitno je i raditi na stvarima u svom životu koje utječu na tvoje misli i osjećaje (kao npr. na tvojim prijateljstvima, odnosu s roditeljima i bližnjima, kako provodite svoje vrijeme, i o svojoj prehrani)

• Briga o mentalnom zdravlju uključuje i brigu o sebi kada se osjećaš loše, slabo, pod stresom, uzrujano ili tužno - radeći stvari koje ti pomažu da se osjećaš bolje ili razgovarajući s nekom osobom od povjerenja (prijateljem, roditeljem, učiteljicom/učiteljem)

• Ponekad su problemi preveliki i/ili preteški da bi ih sam/sama riješila. Ponekad je takvih problema jednostavno previše pa ih možda ne možeš sve samostalno savladati. U tim je situacijama potrebno potražiti pomoć članova obitelji i prijatelja, kroz razgovor i dobar savjet.