Poziv učenicima viših razreda na „Kamp mladih Radiokluba Međimurje“

Autor: Tanja Radiković, 29. 11. 2016.

Saznajte: Zašto je radioamaterizam jedan od najljepših i najkorisnijih hobija na svijetu?

Mjesto i vrijeme:

Projekt „Kamp mladih Radiokluba Međimurje“ održat će se u prostorima i školskoj dvorani u Osnovnoj školi Ivanovec u Ivanovcu u subotu 03. prosinca 2016. godine u vremenu od 08.00. – 12.00 sati.

Pokrovitelji aktivnosti:

Grad Čakovec, Osnovna škola Ivanovec, Radioklub Međimurje i Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije.

Ciljevi kampa:  Usmjeriti što veći broj mladih, učenika na amatersku radiogoniometriju i bavljenje rekreativnim tehničko – sportskim aktivnostima uz stjecanje znanja iz područja zemljopisa.

Upoznati učenike s načinom rada „Radiokluba Međimurje“, pravilima natjecanja, tehnikom kretanja na terenu uz stručno vodstvo mentora, te da se što više učenika uključi u provedbu natjecanja u organizaciji Hrvatskog Radioamaterskog Saveza kako državnih natjecanja tako europskih i svjetskih natjecanja.

Oprema za rad: Učenici trebaju sa sobom donijeti pribor za pisanje i nekoliko različitih drvenih bojica, bilježnicu, blok ili slično u što će pisati i papuče za školu – dvoranu.

Ostalo osigurava organizator osposobljavanja.

Program od 8;00 – 12;00

1. Upoznavanje s uređajima za komunikaciju (korelacija tehnička kultura)

2. Upoznavanje i rukovanje  kompasom (korelacija zemljopis)

3. Upoznavanje s kartom i korištenje karte (korelacija zemljopis)

4. Upoznavanje i korištenje krivinomjera (korelacija zemljopis)

5. Upoznavanje sa pravilima ARG-a

6. Hodanje sa naočalama i trženje odašiljača(natjecanje) (tehnika i sport)

7. Proglašenje najboljih učenika u ženskoj i muškoj kategoriji (dodjela nagrada)

8. Analiza i domjenak

Osposobljenost nakon kampa:

Radioklub Međimurje je nositelj te aktivnosti u Međimurju od 1946. godine.

Amaterska radiogoniometrija je sportsko - tehnička disciplina gdje natjecatelji na 9 km2 traže pet odašiljača, na pošumljenom i gorskom zemljištu, pomoću prijamnika, karte i kompasa. Zadatak je da u što kraćem vremenu stignu na cilj prema kategoriji natjecatelja. Organizator natjecanja postavlja odašiljače po šumi koji  kucaju Morzeovom abecedom svoj kod. Jednu minutu kuca 1., zatim 2. redom do petog, pa ponovno novi interval. Vrijeme traženja je limitirano na 120-140 minuta ovisi o težini staze.

Natjecanje u dvorani se odvija postavljanjem tri odašiljača. Natjecatelji se kreću po sluhu signala kojeg odašilju odašiljači, krećući se s naočalama za slijepe osobe, uz pratnju stručnih mentora.

Voditelji kampa iz Radiokluba ,,Međimurje“:  Vladimir Vinko 9A6JAW i Jelena Tuksar

Prijava: Prijaviti se učitelju tehničke kulture Željku Medvedu  u školi do srijede 30.11.2016.