Ruksaci krenuli na putovanje u obitelji

Autor: Tanja Radiković, 16. 2. 2015.

Četvrtu godinu za redom učenici trećih razreda, njihove učiteljice i roditelji sudjeluju u projektu Hrvatske mreže školskih knjižničara pod nazivom Čitamo mi, u obitelji svi

Svrha ovog projekta je poticanje obiteljskog čitanja, jer učenici u toj dobi uče oponašanjem svojih roditelja. Važno je da roditelji čitaju s djecom i pred djecom i nakon što oni nauče čitati. Na taj način djeca povezuju čitanje s ugodnim osjećajem zajedništva u obitelji, topline, druženja s roditeljima i knjigama. Čitanje tada postaje aktivnost koja je zajednička svim članovima obitelji, stvaraju se čitateljske navike koje ostaju za cijeli život.

Projekt se provodi na način da svatko u naprtnjači pronađe poneku knjigu za sebe i čita, bilo na glas drugima, samostalno ili zajednički. Tada se o pročitanom razgovara, diskutira, a mogu se provesti različiti pokusi ili radionice od jednostavnih materijala i sastojaka koje svako kućanstvo ima.

S obzirom na pozitivo mišljenje prijašnjih generacija i oduševljenost i roditelja, a ponajprije učenika, svake se godine uključujemo u provođenje ovog projekta. To je i način da se nabave nove knjige za knjižnicu, koje nakon putovanja naprtnjače s osam knjiga u sve obitelji trećaša, ostaju u knjižnici.