Projekt Digitalne slikovnice ulazi u svoju treću godinu

Autor: Tanja Radiković, 29. 9. 2014.

Potaknuti nagradama, učenici naše škole u suradnji sa učenicima Tehničke škole Čakovec, nastavljaju rad na digitalnim slikovnicama. Nakon što je 16 slikovnica napravljenih u našoj školi obrađeno i postavljeno na web-stranice škola, nastavljamo s njihovom promocijom. Obilazimo škole i vrtiće te potičemo mlade na čitanje i kod njih razvijamo ljubav prema knjizi. Projekt je kao Naj – akcija Grada Čakovca za 2014. dobio financijsku potporu, a jedna od aktivnosti u sklopu naj – akcije je promocija projekta u lokalnoj zajednici.

Slikovnice smo čitali u II. OŠ Čakovec. U organizaciji susreta pomogla nam je knjižničarka Nina Vugrinec, a slikovnice smo čitali s 3.A i 3.B razredom i njihovim učiteljicama.

Kratak uvod upriličili su osnovno školci iz OŠ Ivanovec pročitavši nekoliko recitacija, a učiteljica Vera Fučko-Trstoglavec pokazala je neke od novonastalih slikovnica. Slikovnice su čitali Erik, bivši učenik II. OŠ Čakovec, i Ivan iz Tehničke škole Čakovec. Iako u početku sramežljivo, mlada publika rado se uključila u zajedničko čitanje. Tako smo se nasmijali riječima iz međimurskih narodnih pjesmama koje nisu baš svima bile potpuno jasne, a onda ih i zapamtili. Na kraju je 45 minuta prošlo prebrzo.

Početkom ovog tjedna gostovali smo i u dječjem vrtiću Mrav u Mačkovcu sa ciljem promocije slikovnica još mlađim čitačima, kao i onima koji će to tek postati. Djeca iz dječjeg vrtića, kao i njihove tete bile su oduševljene ovom suradnjom i oblikom promocije čitanja ali i kreativnog rada. Nakon što smo ih pozvali da nam se pridruže u projektu, oni su to spremno prihvatili, a ideje o temama njihovih slikovnica u pravom su brain stormingu frcale na sve strane!

Puni entuzijazma, nastavljamo rad na digitalnim slikovnicama. U tome su nam vjetar u leđa i nagrade koje su učenici dobili na natječaju Moja prva knjiga u Karlovcu, već drugu godinu zaredom.

Dvije knjižničarke u studenome, u okviru Mjeseca hrvatske knjige i povodom obilježavanja 40 godina rada Dječjeg odjela, očekuje izlaganje u Gradskoj knjižnici Nikola Zrinski Čakovec u kojoj će također dobiti priliku govoriti o projektu Digitalna slikovnica.