Novigradsko proljeće - škola u koju se bježi

Autor: Tanja Radiković, 22. 4. 2014.

Jubilarno 25. Novigradsko proljeće i 39. škola stvaralaštva održana je od 5. do 12. travnja 2014. godine u istarskome Novigradu. Domaćin je i ovaj puta bila OŠ Rivarela koja je okupila 300 učenika osnovnih i srednjih škola te 40 mentora hospitanata koji su svoje umijeće i znanje pokazali u književno-umjetničkom stvaralaštvu kroz četiri osnovne teme kao što su riječ, pokret, slika i zvuk raspoređenih u dvadesetak radionica poput literarne, scenske, filmske, novine na internetu, slikarske i mnoge druge. Novigradska škola stvaralaštva jedinstvena je u Lijepoj našoj jer okuplja ponajbolje učenike svih naših škola koji svoj talent razvijaju i njeguju od ideje do njezine realizacije pa mnogi voditelji ovih radionica ističu da je to jedina škola u koju se bježi, a ne iz koje se bježi. Tema ovogodišnje škole bila je slatkom loncu poklopac pa je svaka radionica na svoj jedinstven i umjetnički način obradila ovu temu. OŠ Ivanovec prvi je puta sudjelovala na ovakvoj školi i to u videodokumentarnoj radionicu koji je polazio učenik šestog razreda Stjepan Petković i njegova mentorica Nataša Kralj.

Voditelj radionice bio je vrstan poznavatelj filmske umjetnosti profesor Josip Krunić koji  uz pomoć svojih asistenata iz Gunje, popularnih SKIGovaca ( Studio kreativnih ideja ) već dvadesetak godina dio ove zavidne kreativne ekipe. Ove godine pratio se rad svih radionica Novigradskog proljeća i prikaz prijašnjih godina škole i njezinih dugogodišnjih polaznika kao svojevrstan album sjećanja. Mnogi učenici i po nekoliko godina zaredom dolaze na ovu školu, a mnogi hospitanti postali su i voditelji radionica. Rad u samoj radionici veoma je zanimljiv i kreativan. Iziskuje potrebno znanje u poznavanju rada kamerom, snimanja, tonske produkcije i montaže. Isto tako pokazuje snalažljivost i brzinu u snimanju svakodnevnih anketa te montiranju kako  bi se svake večeri javno prikazivao snimljeni materijal tijekom dana. Do izražaja dolazi i kreativnost djece koji u nekoliko dana snime kraće igrane forme, skečeve i videospotove čije ideje nastaju u samoj radionici i u razgovorima s ostalim polaznicima. Za svako je dijete ovakva škola jedinstveni događaj i nezaboravno iskustvo pa ne čudi što mnogi ponovo vraćaju kako bi bili dio ove nezaboravne stvaralačke ekipe.

(Nataša Kralj)