Integrirana nastava na temu Vukovar

Autor: Tanja Radiković, 1. 12. 2011.

U četvrtak, 17. listopada 2011. godine,  na dostojanstven i prigodan način obilježili smo 20. obljetnicu pada grada Vukovara, hrvatskoga grada heroja.   Održana je integrirana nastava o Vukovaru kroz povijesna, kulturna, geografska, prirodna  i druga obilježja velikoga i ponosnoga grada.

O Vukovaru su učenici  prezentirali svoje radove na hrvatskome i stranim jezicima, pjevali o gradu heroju, a na kraju zapalili svijeće svima poginulima, znanim i neznanim junacima. Vukovar je svoju povijest pisao kroz Vučedolsku golubicu koja stoljećima svjedoči o potrebi mira i ljubavi, ali naši donedavni susjedi to nisu znali cijeniti. Ubijeno je 1700 ljudi, svakako treba spomenuti  Sinišu Glavaševića, ratnog novinara Radio Vukovara. Među preživjelima svakako treba spomenuti ravnateljicu Vukovarske bolnice, Vesnu Bosanac, koja je sa svojim liječnicima, medicinskim sestrama i tehničarima pokušala spasiti mnogobrojne ranjenike.

Mnoge  vukovarske priče i legende napisali su preživjeli Vukovarci, a našu priču o Vukovaru prikazjemo fotozapisom: ukupno je bilo 12 radionica u kojima su učenici prezentirali Vukovar. Novinarska i knjižničarska grupa obradila je „Priče iz Vukovara“ Siniše Glavaševića i posljednje izvještaje iz razorenog Vukovara, a literarna radionica „Mali ratni dnevnik“ Stjepana Tomaša. O  povijesnim danima Vukovara  pričalo se i na engleskom i njemačkom jeziku, a mladi informatičari pretražili su Internet arhivu o Vukovaru. Na glazbenom su se izvele pjesme o Vukovaru ( Stoji grad), a na TZK su demonstrirali napad papirnatim loptama i avionima.

Povijesne grupe izradile su Vučedolsku golubicu od glinamola i prezentirale Bitku za Vukovar. Na  matematici je prikazana tema Vukovar u koordinatnom sustavu s ishodištem u Zagrebu,  na prirodi su prikazana Prirodna obilježja Vukovarsko-srijemske  županije,  na kemiji je prikazan životni put Vukovarca Lavoslava Ružičke, a na geografiji Geografske značajke Vukovarsko-srijemske županije. Tako je svaki učenik naše škole doživio obilježja Vukovara na jedan zanimljiv način, a svi smo se složili da je Vukovar naš grad heroj.

"Život u Vukovaru više nikada ne smije biti život mržnje i život podjele."  I. Josipović