Zdravstveni odgoj u 2.b

Autor: Tanja Radiković, 6. 3. 2018.

Kako prevladati strah od doktora? Što sve rade doktori, bolničari, medicinske sestre, tehničari?

Odgovor na ova pitanja otkrili su učenici 2.b razreda na način da su se sami pretvorili u zdravstvene djelatnike na par sati.

Najbolji način da se nešto nauči je isprobati to na svojoj koži. Tako su ovi učenici upoznali rad kirurga, isprobali su kako se mjeri tlak, pregledava grlo, izdaju lijekovi u ljekarni itd.

Svi ovi sadržaji dio su edukacije o zdravom načinu života, piramidi zdrave prehrane, zdravstvenoj zaštiti,  a možda su nekoga od ovih učenika zainteresirali za neko od zdravstvenih zanimanja. No, za izbor zanimanja ima još dovoljno vremena. Za sada je važno da shvate kako su liječnici i medicinsko osoblje tu da ima pomognu kad zatreba.

Evo kako su ovaj sat opisali učenici 2.b:

Na zdravstvenim radionicama naučio sam što trebamo učiniti kad dođemo kod doktora. Najviše mi se svidjelo kad sam ja bio doktor. Tada sam shvatio da posao doktora nije lagan. Naučio sam puno o zdravlju. Bilo mi je jako lijepo!

Mika Kolar

Osjećam se kao da sam doktor.  Bilo mi je zabavno. Bili smo obučeni kao doktori. Imali smo iskaznice i stvari koje doktori trebaju. Imali smo i bolesnike i operacije. Bila sam pomoćna sestra na operaciji, a kad smo se zamijenili bila sam bolesnik. Naučila sam ponešto o tome kako rade doktori. Bilo mi je jako lijepo.

Dalija Dokleja

Zdravstvene radionica doživjela sam jako lijepo. Naučila sam što rade doktori i ostali koji rade u bolnici. Također sam naučila i isprobala kako se koriste svi njihovi alati u radu.

Nina Kresinger

Osjećala sam se kao da se to stvarno dogodilo. Bilo je lijepo i nikada još nisam takvo što doživjela. Dobro sam se zabavila i naučila da se ne trebamo bojati ići k doktoru, trebamo ići na redovite preglede i nemojmo se bojati pomoći drugima. Kad narastem i ja želim biti doktorica.

Karla Kraljić

U razredu na satu prirode i društva opustili smo se na temu zdravstvenih radionica. Priredili smo zamišljene prostorije koje nam pomažu u liječenju. Vidjeli smo različite stvari koje koriste doktori i medicinske sestre. Svatko od nas je bio zadužen za jednu stvar po odabiru. Naučila sam kako se služiti stetoskopom i drugim instrumentima. Liječnici i medicinske sestre marljivo rade, pa sam osjetila kako je to biti liječnica. Voljela bih da i u stvarnom životu budem doktorica ili medicinska sestra, ne samo za igru. Želim pomagati drugima da svi budu zdravi i živi!

Nela Pancer