Filmaši na filmskim smotrama

Autor: Tanja Radiković, 12. 10. 2017.

U Sinju je od 21. do 23. rujna održana peta Smotra hrvatskoga školskoga filma u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. Smotru su vodili dr. sc. Krešimir Mikić, predsjednik i dr. sc. Srećko Listeš, tajnik Državnoga povjerenstva. Programi Smotre održani su u Gradskomu kinu Sinj, a završna svečanost u Alkarskim dvorima. Program Smotre obuhvaća filmsko i videostvaralaštvo te stručne razgovore i okrugle stolove s voditeljima i učenicima, članovima filmskih i videodružina.

Povjerenstvo je vođeno načelom da su sloboda stvaralaštva učenika i družine preduvjet za osobno stvaralačko izražavanje. Ove je godine na Smotru prijavljeno više od 100 filmova, najviše dosad. Predsjednik Državnoga povjerenstva na otvorenju je istakao kako je na pristiglim filmovima radilo više od tisuću učenika, koji su tijekom rada razvijali različite kompetencije: tehničke (radom na različitoj opremi i softveru), kritičke (razumijevanjem snimljenih sadržaja i tumačenje bitne poruke) te stvaralačke (stvaranjem djela). Predsjednik je izjavio kako su odabrani filmovi jako dobri, i u tehničkomu i u umjetničkomu smislu, i da se mogu uporabiti za više svrha, osobito u ostvarivanju različitih ishoda učenja u sustavima odgoja i obrazovanja.

Naša škola bila je pozvana igranim filmom „Ljubav, obična glupost“, a filmsku družinu škole predstavljale su Željka Brzuhalski ( 6.r.) i Saša Munđar ( 6.r. ), zajedno sa svojim mentorom Radovanom Petkovićem. Film je bio pozvan na još jedan filmski festival u Sisku – Revija hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece, a našu je školu u društvu svoga mentora Radovana Petkovića predstavila učenica šestog razreda Katja Obadić.

( NK )