SVE SE MOŽE
(Kako učenici Tehničke škole Čakovec i OŠ Ivanovec novim projektom spajaju umjetnost i znanost)
Digitalna slikovnica zajednički je projekt Tehničke škole Čakovec i Osnovne škole Ivanovec. Ideja o suradnji rodila se prije godinu dana. Desetosatna vožnja iz Dubrovnika u kojem se održavao državni skup Proljetna škola školskih knjižničara bila je dovoljna da dvije knjižničarke osmisle projekt pod nazivom Digitalna slikovnica. Knjižničarke Tanja Radiković i Sandra Vidović dosjetile su se kako kod djece potaknuti ljubav prema knjizi i čitanju tako što će ih uključiti u osmišljavanje, izradu i prezentaciju svojih knjiga na nov i njima blizak i zanimljiv način – uz pomoć suvremene informatičke tehnologije.
Prvotna ideja bila je da učenici 2. razreda osnovne škole pod mentorstvom učiteljice Vere Fučko Trstoglavec osmisle priču i izrade jednu slikovnicu, a učenici trećih ili četvrtih razreda Tehničke škole Čakovec smjera tehničar za računalstvo pod mentorstvom profesorice Valerije Poljanec te materijale digitaliziraju, obrade u nekom od programa za digitalnu obradu fotografija i pretvore je u oblik pogodan za čitanje na računalu (on-line knjigu). Na taj način učenici bi surađivali, komunicirali, sudjelovali u suradničkom i timskom radu ne samo s vršnjacima iz razreda ili svoje škole, nego i s učenicima osnovne, odnosno srednje škole. Razvijali bi jezične i likovne kompetencije, aktivno sudjelovali i učili, pokazali znanja koja stječu na satovima računalstva, a ujedno i promicali kulturnu i povijesnu baštinu zavičaja.
Čuvši za ideju, projektu su se priključili i profesor povijesti Denis Kos, učiteljica likovne kulture Monika Vrtarić Vuk te vjeroučitelj Hrvoje Živković, pa danas imamo 20-ak slikovnica. Većina je digitalizirana i obrađena i samo čeka da se objavi. Učenici male novinarske grupe Tigrići izradili su slikovnicu po predlošku međimurske narodne pjesme Zvira voda, a učenik Ivan Munđar prikazao je zrinsko-frankopansku urotu. Većina su ipak dječje autorske slikovnice o životinjama, zmajevima, vilama, vitezovima i drugim bajkovitim likovima, prijateljstvu...
Evo što su srednjoškolci napisali o našem posjetu njihovoj školi:
"Dana 11. ožujka 2013. godine našu su školu posjetili učenici 2.,3. i 4. razreda Osnovne škole Ivanovec. Došli su k nama kako bi naučili nešto o digitalnim knjigama. Učenici su nas posjetili u jednom od naših bogato opremljenih laboratorija. Tamo smo ih podučili kako profesionalno koristiti skener i programe za izradu digitalnih slikovnica. Učenici su bojicama, kolažom i temperama slikovnice naslikali na papir i donijeli ih u našu školu. Slikovnice su bile prekrasne i odlično osmišljene. Pokazali smo im kako pomoću skenera sliku s papira prenijeti na računalo. Nije im dugo trebalo da savladaju tehniku skeniranja. Najzaslužniji za podučavanje ovih, nadamo se budućih, tehničara za računalstvo bili su učenici 3.ET3 razreda Tehničke škole Čakovec Marko Rojko, Bernard Novak i Stephan Šalamon."
Kako je naš projekt bio predstavljen na Proljetnoj školi školskih knjižničara u Vodicama 17.4.2013. možete pogledati u priloženoj prezentaciji koja se otvara klikom na sličicu:
Galerija slikovnica
Klikni na sličicu i pregledaj slikovnicu!
Dvije mrkve Najbolji prijatelj
Dvije strane čovjeka Svemirski prijatelj
Nikola i žito
Međimurske narodne:
Zvira Voda Zginula je pikuša
Međimurje kak si lepo zeleno
Zrinsko - frankopanska urota
Avantura sa dinosaurima i zmajevima
Papiga Lara Moj zavežljaj
Susret sa zmajem Potraga za prijateljstvom
Čarobna kutija Izgubljena djevojčica
Najdraža igračka Serfina i Vučko
Sreća Zeko i zečica
Digitalna slikovnica proglašena naj - akcijom Grada Čakovca
Projekt Digitalna slikovnica koji su osmislile i provode knjižničarka OŠ Ivanovec Tanja Radiković i knjižničarka Tehničke škole Čakovec Sandra Vidović u suradnji s učiteljima i profesorima svojih škola – (Vera Fučko-Trstoglavec i Valerija Poljanec su samo neke od kolegica koje su se uključile), proglašen je NAJ-AKCIJOM Grada Čakovca 2014. godine. Kako je projekt važno dobro promovirati i predstaviti javnosti i kolegama, voditeljice su to i učinile, između ostalog, i na Proljetnoj školi školskih knjižničara, državnom skupu namijenjenom školskim knjižničarima koji organizira Agencija za odgoj i obrazovanje. Ove godine, 26. po redu, održana je u Puli. U pauzama između 2 predavanja i radionica, zainteresiranim kolegicama i kolegama prezentirale su svoj projekt Digitalna slikovnica. Svoje su iskustvo prenijele 300tinjak sudionika seminara i podijelile 200tinjak letaka. Osim što su dobile pozitivne komentare i svi su projekt proglasili odličnom idejom, ponuđena im je i suradnja s tvrtkom Point d.o.o. iz Varaždina (tvrtka koja je razvila trenutno najznačajniji programski proizvod za knjižnice MetelWIN, te programski sustav za automatizirano upravljanje radijskim postajama). (http://www.emedjimurje.hr/skolski-kutak/digitalna-slikovnica-proglasena-najakcijom-grada-cakovca )
Pobjeda na natječaju Najakcija Grada Čakovca - vjetar u leđa
Nakon pobjede na natječaju NAJakcija Grada Čakovca i financijske potpore koja nam je tada pripala, projekt Digitalna slikovnica počeo se razvijati i poprimati sasvim novu dimenziju. Nova tehnika, novi pribor za crtanje, nove ideje, a zaredali su i obilasci škola i vrtića u Međimurskoj županiji.
Zadnji u nizu posjeta bio je u Dječji vrtić Mrav u Mačkovcu.
Digitalna slikovnica širi horizonte
Okrugli stol o digitalnim knjigama
Projekt DIGITALNA SLIKOVNICA dobio je priliku biti predstavljen i na okruglom stolu o digitalnoj knjizi koji će se održati 23. siječnja 2015. u 18 sati u sklopu projektaŽiva voda pripovijeda vezanog za gostovanje Hrvatske kao zemlje gosta na Sajmu dječje knjige u Bologni 2015. odnosno zagrebačkog dijela programa Kap priče na dlanu - Ususret Bologni iz Zagreba koji se održava u Talijanskom institutu za kulturu u Zagrebu od listopada 2014. do ožujka 2015. Četvrti u nizu okruglih stolova je na temu Djeca „na aparatima“ ili koja je razlika između dubinskog čitanja i prelijetanja slike na ekranu.