2023-03-10 07:43:23

Projekt građanin ide dalje novom temom "Ekološki otisak"

Posjet Tehnixu i Centru dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu

 

Ove školske godine učenici 6. i 8. razreda uključili su se u novi Projekt građanin s temom „Ekološki otisak“. Što je zapravo ekološki otisak i zašto nam je važan? Ekološki otisak pokazuje koliko je svakome pojedincu potrebno površine da bi zadovoljio svoje potrebe za hranom, stanovanjem, energijom i zbrinjavanjem otpada. Posljednjih desetak godina bavimo se različitim ekološkim temama jer živimo u vremenu kada smo već poprilično ekološki osviješteni: znamo i razumijemo što je zdrava hrana, kao je i gdje uzgojiti, kako zbrinjavati otpad, štedjeti energiju, učimo o obnovljivim izvorima energije. Svoje istraživanje započeli smo u Donjem Kraljevcu. 

 

Vožnja vlakom trajala je dvadesetak minuta i mnogi osmaši i šestaši prvi put su se vozili vlakom. I to na prvoj pruzi u Hrvatskoj. Naime, željeznička pruga Čakovec-Kotoriba prva je naša pruga izgrađena 1860. godine. Nakon dva održana sata u petak, 3. ožujka 2023. krenuli smo na jedno zanimljivo i nesvakidašnje putovanje. Naš je cilj posjetiti poduzeće Tehnix i Centar dr. Rudolfa Steinera.

Kompanija Tehnix vodeća je eko-industrija u svijetu. Razvijaju i proizvode najbolje tehnologije kojima se postiže održivi razvoj i cirkularna ekonomija. Razvili su i proizvode više od 300 strojeva i opreme za okoliš te su dobitnici svjetskih priznanja i odličja. Razvili su najbolju MO-BO-TO tehnologiju za reciklažu otpada. Primjenom njihove tehnologije komunalni otpad postaje gospodarski resurs. Industrijskom reciklažom miješanog komunalnog otpada dobivaju 8 vrsta sirovina, proizvode eko-kompost i RDF gorivo. Time žele doprinijeti zaustavljanju klimatskih promjena planete Zemlje. Nakon srdačnog dočeka zajedno smo pogledali promidžbeni film o kompostani Herešin u Koprivnici za koju je Tehnix zajedno s Akademijom tehničkih znanosti razvio tehnologiju za proizvodnju eko komposta. Inovacija je u tome što ciklus proizvodnje komposta umjesto dosadašnjih šest mjeseci traje samo šest do osam tjedana i omogućuje dobivanje komposta najviše kvalitete namijenjenog ekološkoj proizvodnji.

U Centru dr. Rudolfa Steinera srdačno su nas dočekali. Zanimljivo predavanje  i radionicu održala je ravnateljica Centra Dijana Posavec. Dr. Rudolf Steiner bio je genij svoga doba (1861. – 1925.). Rođen je u Donjem Kraljevcu jer mu je otac bio željezničar. O svome mjestu rođenja na jednom je predavanju rekao da je  rođen u slavenskome području, u području za koje se stranim predstavlja čitav milje i čitava osobitost iz koje dolaze njegovi pretci. Pored germanskog i slavenskoga elementa, prisutan je i treći, keltski element. Studij matematike i prirodnih znanosti završio je Beču. Napisao je 365 knjiga, članaka i preko 7500 predavanja u kojima nam je predstavio svoja učenja. Utemeljio je waldorfsku pedagogiju, organsku arhitekturu, antropozofsku medicinu, biodinamičku poljoprivredu te utjecao na scensku i likovnu umjetnost. Za nas je najzanimljiviji bio biodinamički uzgoj tj. saznali smo kako osim konvencionalnog i ekološkog, postoji i biodinamički uzgoj. Stoga je važno tlo, sjeme i vrijeme sadnje i sijanja pojedinih kultura kao bismo održali i prepoznali svekoliku bioraznolikost koja nas okružuje. Nakon svega zadovoljni i prepuni dojmova vratili smo se vlakom prema Čakovcu.




Osnovna škola Ivanovec