2022-12-06 12:01:00

Međuškolska suradnja na eko-projektu

Povdom svjetske akcije koja se održava od 14. - 17. studenog pod nazivom Deplasitfy the planet ili Deplastificirajmo planetu, knjižničarka Tanja Radiković je s učiteljicom 4. b razreda Martinom Horvat i učiteljicom biologije Marijom Purić Hranjec provela ekološki projekt, kojem je osnovna zamisao u provedbi suradnja s učenicima druge škole, Osnovne škole Tomaša Goričanca Mala Subotica.

Učenici četvrtih razreda dobili su časopise i enciklopedije koji obrađuju temu zagađenja plastikom ili zagađenja općenito. Na satu smo istraživačkim učenjem čitali, proučavali, čitali s razumijevanjem, s olovkom u ruci i izdvajali bitno. Ono što su izdvojili, prezentirali su i objasnili svojim prijateljima u razredu i pisali na papire. Od svega izdvojenog napravili smo plakat. Završetak zajedničkih aktivnosti obilježili smo kvizom „Jesi li ekološki osviješten?“ i evaluacijom o zadovoljstvu radionicom i provedenim aktivnostima. Ovaj dio predstavlja okosnicu projekta, poučava učenike  kritičkom mišljenju, čitanju s razumijevanjem i grafičkom oblikovanju i vizualnoj poruci koju mora nositi plakat.

 

Jedna je manja grupa učenika imala zadatak pročitati različite ekološke priče, prepoznati koji ekološki problem priča obrađuje, izdvojiti ekološku misao ili poruku koji nosi i ilustrirati je. Njihove smo poruke i izdvojene eko-misli također stavili na plakat.

 

Učenici predmetne nastave, polaznici izvannastavne aktivnosti Održivi razvoj dobili su zadatak iz stručnih časopisa i izvora s interneta izdvojiti bitne činjenice o zagađenju i šteti koju plastika i mikroplastika čini živom svijetu, te su od izdvojenih informacija napravili prezentaciju s naslovom Ekološki problemi današnjice, uz obavezno navođenje izvora informacija. 

 

Sve svoje aktivnosti i uratke prezentirali smo partnerskoj školi u projektu, Osnovnoj školi Tomaša Goričanca Mala Subotica prilikom Teams susreta. Oni su nama pokazali svoje, također predivne i raznolike uratke. Saslušali smo jedni druge, došli do zajedničkih zaključaka na temu zagađenja plastikom i ekološke (ne)svijesti današnjih ljudi. Na ovaj su način učenici vježbali svoje retoričke vještine, vježbali toleranciju i uvažavanje tuđeg mišljenja.

 

Na taj smo način, barem malim doprinosom pokrili temu Klima i okoliš kao jednu od tema koje se obrađuju u sklopu obilježavanja Godine mladih. Podići svjesnost o posljedicama vlastitih (ekoloških) postupaka i vlastite snage da se nešto (barem ispred svojih kućnih vrata) promijeni na bolje bio je jedan od postavljenih ciljeva koji smo počele ostvarivati, a na kojem treba svakodnevno raditi za dobrobit planete i svih nas.

 

Učenici OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica pod vodstvom knjižničarke Patricije Husajina odradili su slične zadatke u nekoliko grupa. Prva grupa Reciklirajmo kreativno pročitala je ulomak Plastika ne nestaje te Plastika u moru  iz knjige kako bi dobili informacije koje su im bile potrebne da potkrijepe kreativni rad činjenicama. Izradili su plakat u kojem su iz vaze virili plastični cvjetovi koje su prethodno obojili. Druga grupa Stop plastici radila je istraživački zadatak da iz ekoloških slikovnica  A što s otpadom, 10 ideja za spas planeta  i Ja mogu spasiti planet napravi plakat o utjecaju plastike na ljudske živote i što sve možemo zamijeniti s ekološkim proizvodima. Treća grupa Priča poruka u boci pročitala je eko priču Priče za spas planeta te je nakon pročitane priče sastavila redoslijed događaja koji je prikazala crtežom.

Ova zanimljiva suradnja učenicima je bila nešto novo i zanimljivo, a već se veselimo budućim zajedničkim suradnjama i projektima!


Osnovna škola Ivanovec