Sudjelovali smo na 6. međunarodnoj reviji filmova za djecu

Autor: Tanja Radiković, 8. 3. 2018.

U ponedjeljak, 5. i u utorak, 6. ožujka učenici škole sudjelovali su na 6. međunarodnoj reviji filmova za djecu. Revija se održava već šestu godinu s ciljem razvoja medijske kulture i osvješćivanja filmske umjetnosti u školama. Prije svake projekcije u kratkom uvodu učenicima su dane upute kako gledati film, na što posebno obratiti pozornost, te koji su posebni tematski elementi koje svaki pojedini film obrađuje.

Učenici nižih razreda gledali su njemački film Oči u oči. Nakon toga svaki je razred imao organizirano još aktivnosti. Prvašići su išli u Knjižnicu Nikola Zrinski gdje su upoznali Dječji odjel i  odslušali priču, drugi razredi posjetili su poslovnicu Hrvatske pošte u Čakovcu i saznali kako putuje jedno pismo ili pošiljka.

Usput su prošetali i do autobusnog kolodvora i dobili uvid u njegov rad. Učenici trećeg razreda posjetili su čakovečku Javnu vatrogasnu postrojbu gdje su upoznali profesionalne vatrogasce, njihova zaduženja i opremu, a četvrtaši Školu animiranog filma u kojoj nastaju vrijedni i nagrađivani crtići.

Petaši i šestaši gledali su švedski film Moje grčko vjenčanje, a sedmi i  osmi razredi belgijski film Brailleovo srce.

Nakon filmova učenici su posjetili Muzej Međimurja i pogledali izložbu Trag dobrote: 20 godina Varaždinske biskupije. Izložba prikazuje pastorale, povijest, najznačajnije ličnosti i ponešto od crkvene opreme, kaleže, misnice, posude za hostije. Osobita je vrijednost izložbe Misal iz 1511. godine bogato ilustriran i restauriran.

Osvrt učenika na odgledani dječji film Oči u oči:

Film Oči u oči je priča o jednom dječaku Michu koji je živio u sirotištu. Majka Barbara je umrla, a oca nije poznavao. Preko pisma kojeg je majka napisala Micha je saznao ime i prezime oca pa je potražio adresu na internetu. Odlučio ga je potražiti i kad ga je ugledao nije mogao vjerovati svojim očima. Vidio je da je drugačiji od ostalih. Bio je patuljastog rasta i tako su nastale poteškoće. Micha se sramio svog oca, a djeca iz sirotišta su mu se rugala. Kako su dani prolazili, Micha i Tom su se sve više zbližili i zavoljeli. Zajedno su prevladali se teškoće koje su im se našle na putu. Prevladavanje teškoća znači i boriti se protiv svih, kako god to bilo teško. Svi ljudi nisu jednaki, svaka je osoba za sebe. Razlikuju se po ponašanju, izgledu, govoru i visini. Treba prihvatiti čovjeka kakav jest, bitna je njegova duša i srce, a ne vanjski izgled.

Josipa Herak, 2.b

Micki je bio iznenađen kad je upoznao Toma. Tom nikako nije odgovarao slici oca kojuje on zamislio. Bio je visok poput njega. Micki je shvatio da, iako je Tom različit od drugih ljudi, ne umanjuje njega kao čovjeka. Različito gledamo na ljude i svijet oko sebe, ali znam da je potreba za dobrom i ljubavlju svima zajednička. Različitosti moramo prihvatiti. Ne smijemo nikoga vrijeđati ili mrziti zato jer nije poput nas.

Rea Sabol, 2.b