Integrirani dan na temu volonterizma

Autor: Tanja Radiković, 8. 12. 2017.

Povodom Međunarodnog dana volontera koji se obilježava 5. prosinca diljem svijeta, u našoj je školi održan integrirani dan u četvrtak, 7. prosinca.

Taj dan nema klasične nastave već učenici rade u grupama, izrađuju razne predmete, uče istraživanjem, rade pokuse. Tema integriranog dana ovaj je put volontiranje pa su učenici stekli nova znanja o udrugama diljem Međimurja u kojima se članovi bave volonterskim radom.

Udruga Fijolina, glazbena humanitarna udruga predstavljena je učenicima 8. razreda, a kod njih je gostovao Matija Bogdan.

Zrinsku gardu proučili su šestaši i zaključili da već sada mogu nositi opremu i odijelo teško oko 30 kilograma jer nose teške školske torbe.

Učenici sedmog a razreda razgovarali su s učiteljima naše škole o tome volontiraju li, gdje i zašto.

Velika grupa učenika sedmog b i petog b razreda ugostili su Alenku i Miroslavu Novak iz Crvenog križa. Učili su kako se pruža prva pomoć te su sami mogli isprobati masažu srca i stavljanje u bočni položaj. Nakon toga mogli su isprobati naočale kojima se vidi kako se kreće čovjek pod utjecajem alkohola i droge.

Peti a razred upoznao je ekološku udrugu Nobilis, a njihove članice Maja Sokol i Lucija Zdolec naučile su ih što rade volonteri u njihovoj udruzi i kako se od otpadnog materijala izrađuju hranilice i kućice za ptice.

Učenici šestog b razreda skupili su hranu za pse i posjetili sklonište za životinje Prijatelji u Čakovcu. Na taj je način najljepše zaokružena tema volonterizma.

Nakon rada u razredima u holu škole sve su grupe prikazale naučeno u obliku svojih uradaka, pismenih radova ili prezentacija.

Nadamo se da će ovaj dan i ova tema potaknuti učenike naše škole na volontiranje. Udruga i potrebitih ima puno, a nema ljepšeg načina za potrošiti svoje slobodno vrijeme nego pomoći nekome kome je to potrebno.