Filmaši naše škole u radionici za TV reportažu

Autor: Tanja Radiković, 8. 11. 2017.

Škola narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar  ovih je dana obilježila svoj  90. rođendan na koji je pozvala  mlade filmaše iz Ivanovca, Zagreba, Zaprešića, Varaždina i Slavonskoga Broda koji u svojim filmovima donose priče o svojim vršnjacima s raznim oblicima oboljenja, ljudima starije životne dobi koji žive oko nas, a često njihove živote  ne primjećujemo, važnosti kućnih ljubimaca koji pomažu u terapijama, toleranciji i prihvaćanju drugih vezanih za javno zdravstvo.

Na trodnevnoj radionici za TV reportažu održanoj proteklog vikenda sudjelovali su učenici Franjo Kranjčec ( 6.r. ), Vida Novak ( 5.r. ) i Nikol Dobranić ( 7.r. ) zajedno sa svojim mentorima, voditeljima filmske družine Radovanom Petkovićem i Natašom Kralj. U TV reportaži „Filmske iskrice„ polaznici radionice govore o svojim iskustvima vezanim za gripu, prehladu,  zarazne  bolesti i cijepljenja, u nedjelju popodne pogledani su svi radionički filmove i filmovi vezani uz javnozdravstvene teme pa je tako bio i prikazan dokumentarni film naše škole „Nino i Nino„ koji govori o povezanosti dječaka Nine, njegovog trenera i pomagača Nine i rehabilitacijskog psa Suri koji pomaže Ninu u obavljanju nekih radnji.

Dr. Andrija Štampar bio je veliki liječnik i vizionar svoga vremena koji je živio prije stotinu godina i pomoću prvih filmskih kamera i obrazovnih filmova govorio o potrebi higijene, cijepljenja i mogućnosti dolaska svakog liječnika do svoga pacijenta , zalagao se da zdravstvo bude dostupno svima i ispred svih interesa koji nisu u funkciji zdravstva.

( Nataša Kralj )