Avantura na Sardiniji

Autor: Tanja Radiković, 12. 4. 2022.

U sklopu Erasmus projekta „Ready, Steady, Change“, učiteljice OŠ Ivanovec: Marina Đura, Gordana Juras i Vera Fučko, u razdoblju od 14. – 18. ožujka, bile su gošće srednje škole Instituto D institucione Superiore „ G. A. Fischedda“ u Bosi na Sardiniji.

Osim Hrvatske, u projektu sudjeluju i škole iz Portugala, Grenlanda, Engleske i Turske. Na žalost, turska ekipa nije uspjela doći.

Škola, čiji smo bili gosti, obuhvaća široki spektar obrazovanja, od društvenih znanosti, matematike, menadžmenta, marketinga, poljoprivrede, pa do obučavanja za konobare i kuhare. Ukupno više od 600 učenika, ne samo iz Bose, već i okolnih mjesta. Koliko  su stručni,  dokazali su nam na svečanom ručku koji su  za nas pripremili.

Tijekom boravka sudjelovale smo u različitim predavanjima. Spoznavale smo njihovo lokalno ljekovito bilje na konkretnim primjerima. Upoznale osnovna obilježja poznate sardinijske dijete i saznale kako i na koji način uspijevaju doživjeti duboku starost. Naime, posjetio nas je bivši ravnatelj koji u dobi od 95 godina živi sam i brine o sebi bez ičije pomoći.  Koliko je to rezultat genetske predispozicije, toliko je još više rezultat zdravog života i brige o sebi.

Osim edukativnog sadržaja, naš posjet obuhvatio je i nekoliko zabavnih. Prošetali smo njihovom glavnom plažom koju karakterizira neobična boja kamena (puna željezne rude), ali i ogromnom pješčanom plažom. Penjali smo se na Terro Argentino; predivno visočje odakle puca pogled na more koji oduzima dah.

Gradić Bosa, u kojem smo bili smješteni, predivno je maleno mjesto (oko 9000 stanovnika), koloritno, prepuno šarenih kućica, toplo, puno dragih i ljubaznih ljudi.

Posjetili smo i Villaggio nuragico palmavera, nakupinu starih kamenih kuća u kojima su ljudi živjeli u zajednicama i brinuli jedni o drugima.

Glavni grad Sardinije je Algero, koji smo također imali prilike razgledati. Predivan stari grad i šetnica uz njega.

Sve u svemu, bilo je to ugodno i korisno iskorišteno vrijeme, upotpunjeno novim poznanstvima i vrlo korisnim saznanjima i  iskustvima.

Vera Fučko